Lower-Carb Hazelnut Spread and Berry Crepes

Low carb Nutella crepes
My husband and I made a real effort to decrease our carb consumption last year while still allowing ourselves to indulge in foods we loved. I shared one of our favorites – a lower carb version of Nutella crepes – on Instagram and recently realized I never shared it here. This is a morning favorite with my kids too, and can also make for a killer dessert. 
Lower-Carb Hazelnut Spread and Berry Crepes
(serves 4)

INGREDIENTS
4 egglife original egg white wraps (our favorite tortilla replacement!)
1/2 cup hazelnut spread
1 cup mixed berries (sliced strawberries, raspberries, blueberries)
powdered sugar
Heat a skillet to medium/high. Warm each egglife egg white wrap for 15-30 seconds per side. Spread 2 tablespoons of hazelnut spread over each wrap. Add strawberry slices. Fold into triangles. Top with mixed berries and powdered sugar.
Just typing out the recipe is making me drool. Definitely making these tomorrow morning. Enjoy

ALSO FIND US HERE: INSTAGRAM // FACEBOOK // TWITTER // PINTEREST

Bubby and Bean ::: Living Creatively

Posted in Pet Care Articles | Tagged , , , , | Leave a comment

Updated Recall of Evanger’s and Against the Grain products

Here’s the latest from the FDA’s website.

On February 20, 2017, Evanger’s Dog and Cat Food notified the FDA that it planned to recall all “chunk beef” products under the Evanger’s and Against the Grain brands. On February 27, 2017, the FDA became aware that Evanger’s Dog and Cat Food was notifying its distributors and retailers of a new recall for lots of Evanger’s Braised Beef Chunks with Gravy as well as expanding the previous recall for additional lots of Evanger’s canned Hunk of Beef and Against the Grain’s Grain Free Pulled Beef with Gravy.

The 12-ounce cans of dog food being recalled have the following barcodes. The numbers listed below are the second half of the barcode, which can be found on the back of the product label:

Evanger’s Hunk of Beef: 20109
Evanger’s Braised Beef: 20107
Against the Grain Pulled Beef: 80001

The products have expiration dates of December 2019-January 2021.

The FDA’s updated report, as well as original recall notice, can be found here.

 

 

PetsitUSA Blog

Posted in Pet Care Articles | Tagged , , , , , | Leave a comment

National Yorkshire Terrier Day

Standing at approximately 8 to 9 inches in height, the Yorkshire Terrier may be one of the smallest dog breeds, but these compact canines hold a big place in the hearts of dog lovers! The breed is…[[ This is a summary only. Click the title for the full post, photos, videos, giveaways, and more! ]]

DogTipper

Posted in Pet Care Articles | Tagged , , | Leave a comment

Bacon Wrapped Jalapeno Poppers ~ #Recipe Tested & #Reviewed

I decided that for NFL Gameday on Sunday I would make some of these delicious looking Bacon Wrapped Jalapeno Poppers. They only had a few ingredients so I figured how difficult could it be right? And what could be better than cream cheese, jalapenos and bacon?

     photo 17_zpsea0ebda6.jpg
Ingredients
  • 1 pound jalapeno peppers
  • 8 ounces cream cheese
  • 1 cup shredded cheese Cheddar or Mexican blend
  • 1 teaspoon Worcestershire sauce
  • 1/4 teaspoon Chipotle powder
  • 1 to 2 pounds bacon

Read more »

LoveMy2Dogs

Posted in Pet Care Articles | Tagged , , , , , , | Leave a comment

Trendy SEO 2022

Początek roku zawsze jest czasem, w którym zastanawiamy się nad tym, co przyniesie kolejne 365 dni. W poprzednich latach w SEO można było zaobserwować wprowadzenie kilku nowych trendów oraz większych aktualizacji, więc warto być przygotowanym na to, że i w tym roku może się wiele pozmieniać. Pewnie dla wielu osób, które trzymają rękę na pulsie, zmiany nie będą zaskoczeniem, jednak mimo wszystko warto powiedzieć o tym, co będzie miało znaczenie w SEO w 2022 roku.

Trendy SEO 2022 – jakie są prognozy?

Sporo ekspertów zwraca uwagę na to, że tak samo jak w zeszłym roku, coraz więcej uwagi będzie poświęcane urządzeniom mobilnym. Mówi się nawet o tym, że całkiem niedługo już nawet 90% ruchu na stronach internetowych będzie generowane za pomocą smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych. W związku z tym, jeśli Twoja witryna nie jest responsywna i nie jest przyjazna dla użytkowników korzystających z telefonów, może się to odbić na spadku ruchu, a co za tym idzie, również i klientów. Obecnie już widać to, że strony bez wersji mobilnej nie osiągają takich wyników, jak adresy dostosowane do wymagań Google. Nie wiesz, czy Twoja strona jest właściwie zoptymalizowana? Możesz to sprawdzić za pomocą narzędzi od Google. Tak więc jeśli nie jesteś jeszcze mobile-friendly, warto na tę kwestię zwrócić szczególną uwagę w tym roku, szczególnie jeśli chcesz przeprowadzić prawidłowe pozycjonowanie sklepów.

Strony muszą być “sycące”, czyli tworzone według zasady E-A-T

Od wielu lat mówi się o tym, że “content is king” i podkreśla się znaczenie content marketingu w SEO. Jednak wraz z rozwojem inteligencji robotów Google, nie wystarczą już treści przesycone słowami kluczowymi. Więcej uwagi powinno się poświęcić ich znaczeniu. Nie wystarczy napisać tekstu na podstawie wytycznych w content edytorach, tylko trzeba jeszcze zadbać o to, żeby treści były tworzone w oparciu o zasadę E-A-T, która ma stać się wyznacznikiem oceny jakości contentu na stronie. Jakie aspekty będzie brało więc pod uwagę Google? – expertise – treści muszą być merytoryczne i przekazywać wiedzę – authority – tekst powinien budować autorytet marki – trust – treści zawarte na stronie muszą być wiarygodne Oznacza to więc, że content nie będzie oceniany jedynie pod względem nasycenia słowami kluczowymi, długości, czy też liczby nagłówków i czynnikami typowymi dla SEO, ale będzie też oceniany przez pryzmat użytkownika. Tak więc warto również mieć mniej techniczne podejście do tekstu i sprawdzić, czy Ty, jako użytkownik, byłbyś zadowolony z treści na swojej stronie. Dlatego też copywriter musi brać to pod uwagę podczas przygotowywania danego tekstu.

Wyszukiwanie głosowe staje się coraz bardziej popularne

Wraz z wejściem możliwości korzystania z wyszukiwarki za pomocą głosu, z roku na rok ta technologia jest udoskonalana. Przez to też coraz więcej użytkowników właśnie w ten sposób wyszukuje interesujące ich zapytania. W Polsce rozwija się to nieco bardziej mozolnie, głównie przez to, że sztuczna inteligencja nie jest dostosowana do języka polskiego. Nie mniej jednak już sporo osób decyduje się na korzystanie z tej możliwości i niektórzy przewidują, że w niedalekiej przyszłości taka opcja może wyprzeć tradycyjny sposób wyszukiwania niemalże całkowicie. Co to jednak zmienia? Głównie chodzi o formułowanie zapytań, czyli może zmienić się sposób dobierania słów kluczowych. Podczas kiedy wpisujemy zapytania w wyszukiwarkę, mamy tendencję do skrótowego pisania np. “pizza Warszawa”, podczas kiedy przy wyszukiwaniu głosowym raczej powiemy “gdzie zjeść pizzę w Warszawie”. Na razie jest to wizja przyszłości, jednak kiedy głosowe wyszukiwanie zyska jeszcze większą popularność w Polsce, z pewnością trzeba będzie zmienić podejście do dobierania fraz.

Większe znaczenie content video oraz własnych zdjęć

Podczas tworzenia stron internetowych, nie każdy zwraca szczególną uwagę na treści wizualne. W końcu wystarczy wrzucić kilka obrazków ze stocka i gotowe. Otóż w nadchodzących latach warto zadbać o to, żeby na stronie pojawiło się więcej oryginalnych grafik oraz zdjęć. Własne zdjęcia to świetny pomysł, tym bardziej jeśli Twój biznes jest niszowy. Nawet kilka dobrych ujęć zrobionych telefonem, a nie pobranych z bazy grafik, jest dobrą opcją na wyróżnienie Twojej strony. Warto też zwrócić uwagę na klipy wideo. Zapewne nie każdy zauważył, ale podczas wyszukiwania Google wyświetla także wyniki wideo. Tak więc odpowiednio zoptymalizowany filmik może zwiększyć szansę na bycie bardziej zauważalnym przez wyszukiwarkę, a do tego jest wartym uwagi sposobem na zaangażowanie użytkownika. Nie od dzisiaj wiadomo, że Google priorytetyzuje wyniki wyszukiwań z contentem wideo, więc jest to dobra opcja, żeby w tym roku zwrócić się w tym kierunku. Oczywiście nie jest tu mowa o filmikach niskiej jakości, tworzonych po to, żeby były, a raczej o takich, które będą przekazywać najważniejsze informacje i będą zachęcały do odtworzenia. Warto więc publikować instrukcje, poradniki, czy też prezentacje danego produktu, co może zachęcić do skorzystania z oferty.

Czynniki rankingowe – na co zwrócić uwagę?

Bardzo długo wyznacznikiem dla webdeveloperów było narzędzie Google PageSpeed, które pomagało w optymalizacji czynników rankingowych na stronie. Teraz warto zwracać większą uwagę na Core Web Vitals, czyli na 3 najważniejsze parametry, które pozwalają na dokładniejsze wskazanie problemów strony. Wskaźnik LCP pokazuje czas i wydajność załadowania widocznych elementów na stronie i nie powinien on przekraczać 2,5 s. Kolejnym czynnikiem jest FID, który mierzy czas interakcji ze stroną, czyli jak szybko reaguje strona na działanie użytkownika (np. szybkość rozwijania się menu), na maksymalny limit to tylko 100 milisekund. Ostatnim parametrem jest CLS, czyli to czy treści na stronie prawidłowo się wyświetlają, układ strony jest przesunięty oraz czy nie ma “dziur” (np. błędny adres obrazka lub rozjechana czcionka) lub ewentualnych błędów w kodzie. Oceniane jest to za pomocą skali 0-1, gdzie idealnym wynikiem jest 0. Tak więc jak widać, dwa pierwsze parametry skupiają się na szybkości strony i jest to jeden z głównych czynników rankingowych, który obecnie Google bierze pod uwagę. Wiadomo, że jeśli strona ładuje się w nieskończoność i nie jest pod tym względem odpowiednio zoptymalizowana, użytkownik szybko z niej wyjdzie, tak więc Google kładzie znacznie większy nacisk na tzw. “page experience”. Wiąże się to z tym, jak użytkownicy reagują i wchodzą w interakcję z Twoją stroną. Związane jest to także ze zbiorem różnych czynników, czyli User Signals. Ważny jest współczynnik odrzuceń, CTR, a także sama długość czasu spędzonego na stronie. Te czynniki zawsze były ważne, jednak teraz, kiedy Google z pewnością będzie bardziej zwracać na nie uwagę, szczególnie w przypadku stron mobilnych. Nie wiesz, jak to wygląda u Ciebie? Zamów audyt strony.

Czy prywatne zaplecza są ważne?

Linki pochodzące z publicznych miejsc są bardzo popularne. Najczęściej są to fora, katalogi stron, komentarze, czy też inne źródła, które są ogólnodostępne. Nie mniej jednak, wielu specjalistów już od dawna korzysta z prywatnych zaplecz, które na ogół działają znacznie lepiej niż te z darmowych miejsc. Prywatne źródła dają możliwość kontroli nad zdobytymi linkami, a także wiemy z jakiego źródła pochodzą (znamy historię każdego linku). Wiąże się to też z kosztami zbudowania takiego profilu linkowego. Eksperci przewidują, że prywatne zaplecza, takie jak chociażby artykuły sponsorowane, czy też dedykowane strony linkujące do naszej domeny, mają mieć znacznie większe znaczenie w kolejnych latach. Algorytm Google traktuje linki z prywatnych zaplecz jako rekomendacje naszej strony, ale tylko w przypadkach, kiedy dane zaplecze jest merytoryczne. Tak więc trzeba uważać, żeby wyszukiwarka nie potraktowała niektórych linków jako spam. Dlatego też warto zlecić specjalistom pozycjonowanie stron (np. pozycjonowanie Szczecin lub inne lokalne pozycjonowanie za efekt).

Wzmocnienie autorytetu domeny

W każdej strategii SEO trzeba wziąć pod uwagę autorytet domeny, czyli jej popularności w stosunku do innych witryn. Współczynnik ten określa jakość strony i na tej podstawie algorytm umieszcza witrynę na danej pozycji. Jak mierzony jest więc autorytet domeny? Głównym czynnikiem jest łączna liczba stron i linków, które kierują na daną witrynę, a także ich jakość. Ważna jest też struktura linków na stronie, jaki ruch generuje strona, a także doświadczenie użytkownika (o którym wspominaliśmy już wcześniej). Oczywiście czynników jest sporo, a niektóre strony z założenia będą miały lepsze wyniki niż inne (np. korporacje posiadają więcej linków). Sam koncept opracowała firma MOZ, która przygotowała narzędzie do analizy i optymalizacji stron. To na niej podane są też wskaźniki onsite i offsite, które mają wpływ na wzmocnienie autorytetu domeny. Według specjalistów, w tym roku warto skupić się na dopracowaniu właśnie tych wskaźników i zadbać o skuteczniejsze rankowanie strony.

Wzmacnianie autorytetu daje takie wzrosty jak poniżej:

Podsumowanie

Z pewnością nowy rok przyniesie sporo nowych rozwiązań. Opisane przez nas przewidywania opierają się na tym, co obserwowaliśmy do tej pory i niektóre z nich wydają się wręcz oczywiste. Nie mniej jednak, w tym roku z pewnością ważna będzie nie tylko jakość, ale i użyteczność treści oraz zapewnienie użytkownikom wchodzącym na naszą stronę jak najlepszego doświadczenia, niezależnie od urządzenia, z którego korzysta. Warto też zadbać o to, żeby nie tylko użytkownik, ale też i sam algorytm uznał naszą stronę za wartościową. Google stale zmienia swoje algorytmy, mówi się, że nawet 600 razy w ciągu całego roku, więc wiele może się zmienić, jednak przedstawione przez nas trendy SEO na 2022 rok sprawią, że Twoja strona z pewnością będzie atrakcyjniejsza dla wyszukiwarki. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź też nasz outsourcing SEO.

Artykuł Trendy SEO 2022 pochodzi z serwisu Seomood agencja marketingowa.

Seomood agencja marketingowa

Posted in Pet Care Articles | Tagged , | Leave a comment

Westminster 2022 Show Postponed Amid COVID Concerns

News from the good folks at the Westminster Kennel Club: Due to the surge of the Omicron variant in New York City, the Board of Governors of the Westminster Kennel Club has made the difficult decision to postpone the 146th Annual Westminster Kennel Club Dog Show Presented by Purina Pro Plan to a later date … Continue reading Westminster 2022 Show Postponed Amid COVID Concerns

Doggies.com Dog Blog

Posted in Pet Care Articles | Tagged , , , , , , | Leave a comment

Festival Kale and Cranberry Salad


Holiday Kale, Cranberry, and Orange Salad

I swear this is not a food blog. It just happens to be that time of year where I’m actually in the kitchen instead of ordering take out. The holiday season is honestly the only time of year where I feel a desire to cook often, and I take full advantage of this. I actually shared this recipe last year and got a ton of emails and Instagram DMs about how much you guys liked it, so I decided to share this year’s updated version today. The best part is, it’s only semi-homemade and uses a bagged salad as a base. (But if you’re extra, by all means feel free to create it from scratch!)

Festive Kale and Cranberry Salad 
Serves: 3-4
INGREDIENTS
1 bag Kale Salad Mix* 
1 cup kale, chopped
2 mandarin oranges, peeled and segmented
½ cup dried cranberries (sometimes these come in the salad mix)
3 cup pepitas
1/2 cup poppy seed dressing  

(*Make sure to grab one with with brussels sprouts, cabbage, and radicchio.)

1. In a large salad bowl, combine salad mix, kale, oranges, and half of the dried cranberries and pepitas. Add dressing and mix well.
2. Top with remaining dried cranberries and pepitas. Drizzle with juice from oranges. Chill or serve immediately.

This is the perfect salad to serve with holidays meals, thanks to the festive cranberry and oranges. It’s really pretty to look at too. Enjoy!

ALSO FIND US HERE: INSTAGRAM // FACEBOOK // TWITTER // PINTEREST

Bubby and Bean ::: Living Creatively

Posted in Pet Care Articles | Tagged , , , | Leave a comment

Friday Funny: I Wuv You!

Now stay still while I kiss you. Until next time, Good day, and good dog!

Doggies.com Dog Blog

Posted in Pet Care Articles | Tagged , | Leave a comment

Some Facts about the Boston “Bull” Terrier Dog

The Boston terrier is a well-muscled and compact breed. This is not really surprising since the Boston terrier was first bred by people who wanted to use them in dog fights. Now some people may read all sorts of implications from such a violent past. Some people might think that the Boston terrier dog would make a bad pet because of its aggressive nature. However, you should know that as a pet, the Boston terrier can actually be pretty mild mannered.

The temperament of the Boston terrier can be described as enthusiastic as it often loves to play. Most people comment that the Boston terrier actually has a great sense of humor. Another characteristic that people find delightful with this breed is the fact that they are intelligent and are very much easily trained. This fact is also enhanced by the dog’s natural curiosity and love for learning.

Of course, people who own pets know the importance of training. Having a well-behaved pet increases the enjoyment for you both. Having a well-behaved pet means that you can have more fun with that pet.

One thing that owners have noticed with a Boston terrier is the fact that it can be very sensitive to the tone of a person’s voice. This may be described as a sort of emotion detector. Because of this sensitivity to the tone, a Boston terrier will be able to respond to how you are feeling when you are talking. This means, however, that you need to take care when training your dog. You need to make sure that anger and frustration do not find their way into your voice.

They also make excellent watchdogs as they do not bark indiscriminately. This means that you won’t wake up in the middle of the night because your Boston terrier saw a butterfly. There are some cases, though, when a Boston terrier will not bark at all.

Regarding the living conditions, Boston terriers can do well enough without a yard as long as they get regular exercise. This means that they are suitable for apartment living. However, you should also know that they are very sensitive to the extremes of weather. This means that you should keep it in a place that’s neither too hot nor too cold.

Unlike other terrier breeds, the Boston terrier is an average shedder. This means that you should be wary of keeping it indoors as it can shed fur over your floor. We all know how much of a fiasco that can be.

Bostons have a variety of common health problems. They easily get overheated when they are pushed too hard. As said before, they can also be sensitive to extreme weather and any weather that’s too hot or too cold can leave them with breathing difficulties. Skin tumors and heart tumors are very common with this breed. So you need to bring the dog to a vet regularly.

Another disorder you should watch out for is a skull defect. If a Boston terrier is badly bred, it often develops a bone defect that prevents the brain from growing. This, naturally, will lead to a retarded dog.
Welcome to The Top Dog Blog!

Posted in Pet Care Articles | Tagged , , , , , | Leave a comment

A Look Back at 2021 + Plans for 2022

What Motherhood Means to Me

Happy New Year! We’re already almost a week into January, but this is our first official blog post of 2022. Every year, I start the new year here with a recap post, where I reflect on the past year of Bubby and Bean content, and also on some aspects of my personal life. It’s actually one of my favorite posts of the year to write, especially because it gives me a chance to look back over our content. It’s so easy to scroll through Instagram and look at past posts, but in addition to the fact that blogging is almost a lost art these days, it’s also logistically not that easy to quickly view a year’s worth of blog posts. In this post, I make it easy by sharing my favorite posts from each month of the year.
As far as my behind-the-scenes life, there’s really no sugarcoating it for me: 2021 was mostly crap. I’m guilty of putting positive spins on everything (toxic positivity is not healthy but an easy trap to fall into), but there isn’t a lot of spinning I can do when it comes to 2021. A lot of good things did, of course, happen, and I don’t want to discount them. We all stayed healthy the entire year (which is huge), our kids got to be in person at school and activities, we got to travel again, my job continued to thrive, and we had a wonderful Christmastime.

But 2021 was also maddeningly challenging and emotionally exhausting. The transition of my husband going back on the road with the band he works for after a year of quality family time for the first time ever was extremely difficult on all of us and we are still working through it. My parents also experienced multiple serious injuries. We lost close friends. There’s a lot more too; too much to share.
Tragic things happen every year. I also know people who had it much, much harder than we did. But symbolically, I was more than ready for 2021 to be over.

As for plans for 2022, I plan to do something for which 2020 prepared me well – and that’s go with the flow. I used to make massive goals and resolutions for myself that ended up creating so much anxiety that I was completely overwhelmed. Professionally, I really enjoyed some of the more long term partnerships I had with brands in 2021, and hope to continue with that. I’d also like to post more often on the blog (I posted the least I ever have here in 2021), but if that doesn’t happen, that’s okay too. Creating meaningful content with brands that makes a difference is also something on which I’d like to focus more. (I have a great Instagram campaign coming up with the coolest eco-friendly plastic alternatives brand, for example.) Last year I had a goal of doing more video content on Instagram, and I plan to continue with that. (I actually like reels – who knew?)  And as always, I have little interest in gaining more followers, but I do want to continue to create meaningful engagement with all of you.  

If you’re still reading, there are the highlights of the Bubby and Bean blog in 2021! You can click on the links below each image them to see the posts in full. 
DIY Kids Valentine's Day Baskets

In January, I shared how to make DIY Valentine’s Day baskets + handmade Valentine’s cards.

The 15 Best Items at Trader Joe's (2021 Edition)

February brought my annual list of Trader Joe’s favorites.

7 Tips for Eco-Friendly Laundry

I shared 7 eco-friendly laundry tips in March.

In April, I talked about what motherhood means to me, as can be seen in the top image on this post. 

6 Tips For Getting Your Patio Summer-Ready

I gave 6 tips for getting your patio summer-ready in May.

How To Easily Organize Your Pantry and Fridge

In June, I shared 7 tips for organizing your pantry.

Tofu Caprese Salad

This plant-based caprese salad recipe was our most read post in July.

Clearwater Beach

In August, I shared some highlights from our family trip to Disney World and Clearwater Beach.

12 items to refresh your home for fall
Our highest traffic post in September was this autumn home refresh.

Family Halloween Costumes Wizard of Oz

I shared 50 classic Halloween costume ideas in October. 

Plant-Based Soup in a Bread Bowl

November brought my favorite easy winter meal idea: plant-based soup in a bread bowl


Eggnog Cinnamon Lattes

And finally, this eggnog cinnamon latte recipe was my December favorite.

If you made it this far, thank you! I am grateful for all of my readers and followers across all of my platforms, but I continue to hold a special place in my heart for those of you who still read blogs. As I’ve said before, blogs are no longer the queen of social media, but I still feel they’re the most important. Thank you for being here. 

ALSO FIND US HERE: INSTAGRAM // FACEBOOK // TWITTER // PINTEREST

Bubby and Bean ::: Living Creatively

Posted in Pet Care Articles | Tagged , , , , | Leave a comment